Razumevanje cevi iz nerjavečega jekla ASTM A312: TP304, TP304L, TP316, TP316L

Mar 06, 2026

Pustite sporočilo

Cevi iz nerjavečega jekla ASTM A312se pogosto uporabljajo v kemični predelavi, industriji nafte in plina, proizvodnji hrane, pomorstvu in gradbeništvu zaradi svoje odlične odpornosti proti koroziji in mehanske trdnosti. Običajne ocene, kot je npr TP304, TP304L, TP316 in TP316Lponujajo različne značilnosti delovanja: TP304 in TP304L sta idealna za splošne{2}}odporne aplikacije, medtem ko TP316 in TP316L zagotavljata vrhunsko odpornost v -kloridnih ali morskih okoljih. Vsak razred se razlikuje po kemični sestavi, natezni trdnosti, varljivosti in površinski obdelavi, kar inženirjem omogoča prilagodljivost pri izbiri materiala. Globalnim kupcem B2B razumevanje teh razlik pomaga optimizirati izbiro materiala, upravljati stroške in zagotoviti dolgoročno-zanesljivost sistema.

Razredi cevi iz nerjavečega jekla ASTM A312

 

Ocena Ključne značilnosti Aplikacije
TP304 Visoka odpornost proti koroziji, dobra varivost, primeren za-splošno uporabo Kemični cevovodi, čiščenje vode, predelava hrane
TP304L Nižja vsebnost ogljika za zmanjšanje preobčutljivosti med varjenjem Kotlovske cevi, varjene konstrukcije v korozivnih okoljih
TP316 Vrhunska odpornost proti koroziji zaradi dodatka molibdena, močan proti kloridom Pomorska oprema, kemična predelava, naftovodi in plinovodi
TP316L Različica TP316 z nizko vsebnostjo ogljika, odlična varivost, zmanjšano tveganje interkristalne korozije Visok{0}}kloridna okolja, varjene konstrukcije, farmacevtske aplikacije

Primerjava kemijske sestave (masni %)

 

 

Ocena C Kr Ni Mo Mn P S Fe
TP304 Manjše ali enako 0,08 18–20 8–10.5 Manjše ali enako 2 Manjše ali enako 0,045 Manjše ali enako 0,03 Ravnovesje
TP304L Manjše ali enako 0,03 18–20 8–12 Manjše ali enako 2 Manjše ali enako 0,045 Manjše ali enako 0,03 Ravnovesje
TP316 Manjše ali enako 0,08 16–18 10–14 2–3 Manjše ali enako 2 Manjše ali enako 0,045 Manjše ali enako 0,03 Ravnovesje
TP316L Manjše ali enako 0,03 16–18 10–14 2–3 Manjše ali enako 2 Manjše ali enako 0,045 Manjše ali enako 0,03 Ravnovesje

Mehanske lastnosti

 

Ocena Natezna trdnost (MPa) Meja tečenja (MPa) Raztezek (%) Trdota (HB)
TP304 515–720 Večje ali enako 205 Večje ali enako 40 170
TP304L 485–620 Večje ali enako 170 Večje ali enako 40 150
TP316 515–720 Večje ali enako 205 Večje ali enako 40 170
TP316L 485–620 Večje ali enako 170 Večje ali enako 40 150

 

Površinske obdelave

 

Cevi iz nerjavečega jekla ASTM A312 so na voljo v različnih zaključkih, ki ustrezajo različnim aplikacijam:

2B Končaj– Gladka, odsevna, primerna za splošno industrijsko uporabo.

BA (svetlo žarjeno)– Visok{0}}sijajna površina, idealna za dekorativne ali higienske zahteve.

Poliran zaključek– Zrcalna-podobna površina za estetske ali sanitarne namene.

Izdelki Aplikacije

Kemična in petrokemična industrija– Cevi TP316/316L so odporne proti koroziji zaradi kislin, alkalij in kloridov.

Pomorstvo in morje– Odlična odpornost na morsko vodo in okolja-bogata s klori.

Predelava hrane in pijače– Cevi TP304/304L zagotavljajo higieničen transport in enostavno čiščenje.

Farmacevtski izdelki– Nizko{0}}ogljične cevi TP304L in TP316L preprečujejo interkristalno korozijo v varjenih sistemih.

Gradbeništvo & HVAC– Vzdržljive cevi za distribucijo vode, plina in zraka-za vzdrževanje.

Inšpekcija in zagotavljanje kakovosti

Cevi iz nerjavečega jekla ASTM A312 so predmet strogega nadzora kakovosti, da se zagotovi zanesljivost:

Certificiranje materiala– Certifikati o mlinskem preskusu (MTC), ki potrjujejo kemične in mehanske lastnosti.

Dimenzijski pregled– Debelina stene, OD in dolžina preverjeni po standardih ASTM A312.

Ne{0}}destruktivno testiranje– Ultrazvočno testiranje (UT), testiranje vrtinčnih tokov (ECT) in hidrostatični preskusi.

Preverjanje-tretje osebe– ISO 9001, CE ali drugi globalni certifikacijski organi.

Standardi izvozne embalaže

 

Cevi so združene v snop in privezane z zaščitnimi končnimi pokrovi za preprečevanje poškodb.

Ovoj-odporen proti koroziji ali plastični ovoji za pomorske/zračne pošiljke.

Leseni zaboji ali jeklene palete za cevi velikega-premera ali dolge-dolžine.

Označevanje z razredom, velikostjo, razporedom, toplotno številko in referenco certifikata za sledljivost.

pogosta vprašanja

 

V1: Kaj je cev iz nerjavečega jekla ASTM A312?
A1: ASTM A312 določa brezšivne in varjene cevi iz avstenitnega nerjavečega jekla za aplikacije, odporne na visoke -temperature in korozijo-. Široko se uporablja v kemični, petrokemični, pomorski, prehrambeni in gradbeni industriji.

V2: Katere so glavne stopnje cevi ASTM A312?
A2: Pogosti razredi vključujejo TP304, TP304L, TP316 in TP316L. TP304/304L so primerni za splošno odpornost proti koroziji, medtem ko TP316/316L zagotavljajo vrhunsko odpornost v -kloridnih ali morskih okoljih.

V3: Kakšna je razlika med TP304 in TP304L?
A3: TP304L ima nižjo vsebnost ogljika (manj kot ali enako 0,03 %) kot TP304 (manj kot ali enako 0,08 %), kar zmanjšuje interkristalno korozijo med varjenjem, zaradi česar je primeren za varjene strukture.

V4: Kakšna je razlika med TP316 in TP316L?
A4: TP316L je nizko{2}}ogljična različica TP316, ki ponuja boljšo varljivost in zmanjšuje tveganje preobčutljivosti. Oba razreda sta odporna na kloride in ostra kemična okolja.

V5: Ali so cevi ASTM A312 na voljo v brezšivnih in varjenih oblikah?
A5: Da. ASTM A312 pokriva brezšivne in varjene cevi, kar omogoča izbiro na podlagi nazivnih tlakov, zahtev glede dolžine in potreb uporabe.

V6: Kakšne površinske obdelave so na voljo?
A6: Pogosti zaključki vključujejo: 2B (gladki industrijski), BA (svetlo žarjeni za higiensko ali dekorativno uporabo) in polirane/zrcalne zaključke za sanitarne ali estetske namene.

V7: Katere industrije običajno uporabljajo cevi ASTM A312?
A7: Aplikacije obsegajo kemično predelavo, nafto in plin, hrano in pijačo, farmacevtske izdelke, pomorsko opremo, HVAC in gradbene cevne sisteme.

V8: Kako se preverja kakovost cevi ASTM A312?
A8: Cevi so podvržene pregledu dimenzij, testiranju natezne trdnosti in trdnosti tečenja, ne-porušnemu testiranju (ultrazvok, vrtinčni tok) in -certifikatom tretjih oseb, kot so ISO 9001, CE ali MTC.

V9: Ali lahko cevi ASTM A312 prenesejo visoke{2}}tlačne ali-temperaturne aplikacije?
A9: Da. Odvisno od razreda, razporeda in debeline stene so te cevi primerne za delo pri visokem-tlaku in-temperaturi.

V10: Kako se cevi ASTM A312 pošiljajo v izvoz?
A10: Cevi so opremljene z zaščitnimi končnimi pokrovi, ovoji-odpornimi proti koroziji in lesenimi zaboji ali jeklenimi paletami. Vsak sveženj je označen z razredom, velikostjo, razporedom, toplotno številko in referenco certifikata.

V11: Kako izbrati pravi razpored cevi?
A11: Razpored cevi je odvisen od delovnega tlaka in temperature. Višji razporedi (npr. SCH 80, SCH 160) zagotavljajo debelejše stene in večjo tlačno zmogljivost.

V12: Kakšne so korozijsko-odporne lastnosti posamezne stopnje?
A12: TP304/304L je odporen na blago korozivna okolja, medtem ko TP316/316L deluje bolje v aplikacijah, bogatih s -kloridi, morsko vodo in kemikalijami.

V13: Ali so cevi ASTM A312 primerne za varjenje?
A13: Da, vse stopnje je mogoče variti. Nizko{2}}različice ogljika (TP304L in TP316L) so prednostne za varjene sisteme za preprečevanje interkristalne korozije.

V14: Kakšen je tipičen razpon velikosti za cevi ASTM A312?
A14: Cevi so na voljo od nazivnega premera od 1/2" do 24" v standardnih razporedih, vključno s 5S, 10S, 40, 80 in 160. Izdelati je mogoče tudi velikosti po meri.

V15: Ali se lahko te cevi uporabljajo v prehrambeni in farmacevtski industriji?
A15: Da, TP304/304L in TP316/316L izpolnjujeta higienske standarde, sta enostavna za čiščenje in izpolnjujeta sanitarne zahteve.

V16: Kako se cevi pregledajo glede točnosti dimenzij?
A16: Premer, debelina stene, dolžina in ravnost so izmerjeni z natančnimi orodji v skladu s standardi ASTM A312.

V17: Kakšen je tipičen dobavni rok za te cevi?
A17: Dobavni rok je odvisen od velikosti, razreda, količine in urnika proizvodnje, običajno 2–6 tednov za standardne velikosti večjih dobaviteljev.

V18: Ali so na voljo dolžine po meri in možnosti rezanja-na-velikosti?
O18: Da, večina proizvajalcev ponuja storitve rezanja-na-dolžino ali izdelavo po meri, vključno z navojem, poševnim rezom in krivljenjem.

V19: Kako se razlikujejo cene za cevi ASTM A312?
A19: Cena je odvisna od razreda, razporeda, premera, količine, površinske obdelave in tržnih pogojev za nerjavno jeklo. Cevi TP316/316L so na splošno višje zaradi vsebnosti molibdena.

V20: Katere certifikate naj iščejo B2B kupci?
A20: Ključni certifikati vključujejo sistem kakovosti ISO 9001, skladnost s standardom CE za evropske trge in potrdila o preskusu mlina (MTC), ki potrjujejo kemične in mehanske lastnosti.

 

 

Pošlji povpraševanje